YÜKLENİYOR

Arıza Tespit Cihazları

Arıza tespit cihazı, olarak da adlandırılan OBD tarayıcı, adından da anlaşılacağı gibi, arabanız için bir teşhis tarayıcısıdır. Cihaz, OBD portu ve bir OBD kablosu (gerekirse) ile aracılığıyla araca bağlanır. Araç arıza tespit cihazı, kontrol ünitelerinin ve yerleşik elektroniklerin veri belleğine erişir ve bunları değerlendirir veya analiz eder.

Arıza tespit cihazları, bu amaçla, arızaların tespiti için gerekli olan araç elektroniğinden saklanan veriler değerlendirilir.  Gerekirse, daha sonra hata kodları oluşturulur, ancak bunlar daha sonra internet veritabanlarında vb. sağlanan bilgiler kullanılarak analiz edilmelidir. Bunun nedeni, bir araba kodu okuyucusunun genellikle size yalnızca hata kodlarını söylemesi, bunun ne anlama geldiğini söylememesidir. Bu nedenle arıza tespit cihazı çok önemlidir.

Bazı OBDII tarama aleti cihazlarının yardımıyla hataların daha sonra ortadan kaldırılması mümkündür;  ancak bu süreç çok karmaşıktır ve ek bilgi gerektirir. Ayrıca, bir diagnostik cihazı, yakıt tüketimi, sıvı sıcaklıkları vb. gibi temel araç verilerinin okunmasını sağlar. Bunların yanı sıra araçta hasarlı veya ömrü tükenmiş sensörleri vb. elektronik parçaların adaptasyonunda kullanılmaktadır. Mesela modern araçlarda akü değişimi yapıldığında yeni akü araca bir diagnostik cihazı yardımıyla tanımlanır ve adaptasyonu sağlanır. Veya araçta bulunan mevcut sensörleri kalibre atmeye yarar. Örneğin her araçta bulunan direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yine gelişmiş bir diagnastik cihazı ile yapılabilmektedir.