YÜKLENİYOR

Akü Test Cihazı

Akü test cihazları bir akünün sağlık durumunu kontrol etmekte kullanılır. Cihaza bağlanan akü bazı işlemler gerçekleştirilerek hücrelerindeki plakaların şarj tutup tutmadığı tespit edilebilir. Biraz daha gelişmiş akü test cihazları ise araca bağlanarak aracın elektrik besleme aksamının sağlık durumuna da bakar. Aracın şarj etme durumu cihaz ile ölçülür ve sağlıklı bir akü için gerekli olan veriler değerlendirilir. Tüm bunlar Akü test cihazı tarafından müşteriye rapor edilir. Gerekli ise mevcut akünün değiştirilmesi tavsiye edilir, eğer aracın elektrik donanımında bir aksaklık var ise bu tespit edilir ve arızanın giderilmesi tavsiye edilir. Akü ticareti ve Servisi yapan her mağazada mutlaka bir akü test cihazı bulunmalıdır.

Akü Test Cihazı Nedir ?

Akü Test Cihazları, taşıtlarda elektrik aksamın güç kaynağı olan akülerin, mevcut kapasite ve performansını analiz edip durumunu raporlayan elektronik cihazlardır. Adından da anlaşılacağı gibi, akü test cihazları aküden gelen akımı test ederler.  Akü üzerindeki pozitif ve negatif bağlantı noktaları ile temas kurulduğunda akım serbest bırakılır. Bu iletken ortam akü şarjını ölçmeyi sağlar. Alternatörün şarj ve marş motorunun marş koşullarını hızlı ve doğru şekilde ölçer ve kötü hücreli aküleri tanımlarlar. Aynı zamanda da yük uygulayarak akünün voltaj tepkisini ölçmeye çalışırlar. 

Akü Test Cihazı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşleme başlamadan önce akünün her hangi bir hasarının olup olmadığı kontrol edilir. Aynı zamanda oksitlenme ve korozyon kontrolü de yapılmalıdır. Eğer korozyon, oksitlenme var ise temizlenip işlee başlanmalıdır. Kontak kapalı konumda olmalı ve akü test cihazı maşalarından kırmızı olanı pozitif kutup başına, siyah renkli olan ise negatif kutup başına bağlanmalıdır. Maşaların doğrudan kutup başlarına bağlanması doğru sonuç alınması açısından büyük önem içermektedir. Cihazda yüzey gerilimi uyarısı alınması halinde farlar açık konuma getirilip 15-30sn beklenilmelidir. Teste başlarken tüm yüklerin kapalı olması gerekmektedir.

Akü Test Cİhazı ile Hangi Aküler Test Edilebilir?

Bu durum kullanılan cihaz modeline göre değişiklik göstermektedir. Kapsamlı bir akü test cihazı 6V, 12V, 24V aküler için test işlemi gerçekleştirebilir.